יישור שיניים

אורתודונטיה היא ענף ברפואת השיניים אשר עוסק בגדילה של השיניים הלסתות והפנים וקיימת דרישה גבוהה בקרב האוכלוסייה לקבל טיפול של יישור שיניים. מיליונים רבים של אנשים מתחילים טיפול של יישור שיניים כל שנה והמספר הול וגדל. למה ? טיפול של יישור שיניים נותן את היתרון הגדול לשיניים שלך בעתיד, מבחינת בריאות והאסטטיקה של השיניים , הלסתות והפנים. לאחר יישור השיניים , השיניים שלך בסגר תקין, ואז, ניתן לאכול בצורה נוחה יותר, וניתן לשמור בצורה קלה יותר על בריאות השיניים והחניכיים . אישה מבוגרת עם ברקטים

יישור שיניים למבוגרים -ארבעה דברים שכדאי לדעת

רוב הטיפולים ליישור שיניים מתחילים על ידי הפניה של רופא השיניים לאורתודנט המומחה. הסיבות העיקריות שבגללן מפנים את המטופלים ליישור שיניים הן; בליטה של השיניים העליונות- אחד הליקויים הנפוצים ביותר צפיפות של השיניים– הצרות של הלסת גורמת לפעמים לחוסר מקום לכל השיניים בקשת השיניים, לעומת מצב הפוך של עודף מקום שאז רואים מרווחים בית השיניים. אסימטריה של השיניים , במיוחד כאשר קו האמצע של השיניים העליונות לעומת התחתונות לא מתאים, תופעה שקוראת כאשר השיניים זזו מהמקום התקין שלהם או כאשר הלסת סוטה. מנשך עמוק- כאשר השיניים העליונות מכסות את השיניים התחתונות יותר מדי סגר הפוך- כאשר השיניים העליונות נמצאות מאחורי השיניים התחתונות מנשך פתוח- כאשר השיניים העליונות לא באות במגע עם השיניים התחתונות , ויש מרווח בין הלסתות שיניים כלואות- כאשר שיניים מתפתחות בלסת לא במקום וכתוצאה מכם הן לא בוקעות בכלל. טיפול של יישור שיניים יכול להביא את אותן שיניים כלואות למקומן בקשת השיניים. התחלת הטיפול ליישור שיניים כל מטופל זקוק לטיפול אישי ספציפי ליישור שיניים בהתאם לליקוי שיש לו. תכנון הטיפול נעשה ע"י האורטודנט. על מנת להחליט איזה טיפול נחוץ למטופל ספציפי יש צורך לאסוף מספר נתונים הכוללים צילומי רנטגן, צילומים פוטוגרפיים, מטבעים של השיניים מהם מכינים מודלים ללימוד דיגיטליים או מגבס. מאחר והטיפול של יישור השיניים הוא טיפול ממושך שאורך לפעמים מספר שנים חשוב לבחור ברופא המתאים שתוכנית הטיפול שהציע מתאימה למטופל, וכמו כן חשוב לא פחות השיתוף פעולה של המטופל במהלך הטיפול.

סוגי מכשירים מכשירים קבועים – בדרך כלל הטיפול האורתודנטי יעשה באמצעות טבעות ( גשר, קוביות , סמכים – שמות נרדפים לגשר ). הטבעות מודבקות לשיניים ומחוברות ביניהם על ידי קשת. הקשת מחוברת לטבעות ע"י גומיות קטנות, ניתן לקבל גומיות צבעוניות. באמצעות כוחות שהקשת מפעילה על השיניים, הן זזות למקום הרצוי וכך הן מתיישרות. הטבעות בדרך כלל עשויות מתכת, ניתן גם לקבל טבעות שקופות לצורך טיפול יותר אסתטי. מכשירים ניידים – יש טיפולים של יישור שיניים שנעשים באמצעות מכשירים ניידים ( פלטות ) – משתמשים בפלטות ליישור שיניים בדרך כלל במקרים פשוטים שבהם רוצים להזיז שיניים בודדות. הפלטות עשויות מחלק פלסטי ומספר חלקי מתכת. מכשירים תפקודיים – לעיתים, לפני טיפול עם טבעות , רוצים לתקן את עמדת הלסתות. באמצעות מכשירים תפקודיים ניתן להשפיע על הגדילה ולתקן את היחסים בין הלסתות. בד"כ המכשירים ניידים ומותקנים על שתי הלסתות. על מנת שהמכשיר יהיה יעיל יש צורך להרכיב אותו קרוב ל 24 שעות ביממה ריטיינרים- אלה מכשירים קבועים , שמודבקים על השיניים או ניידים להרכבה בלילה. המכשירים נחוצים לשמר את התוצאה של הטיפול ליישור השיניים. בסיום הטיפול של יישור השיניים לשיניים יש נטייה לחזור למצב הקודם, לכן הריטיינרים הם מכשירים חיוניים בסיום כל טיפול של יישור שיניים.

לקריאה נוספת על מכשירים ליישור שיניים, לחץ כאן